Wybieraj nieznane…

wybieraj nieznane

Hamulce te są efektem strachu przed nieznanym. Trzymasz się przeszłości i boisz się iść w nieznane. Trzymasz się znanego, tego, co oswojone. Może być to bolesne i brzydkie, ale przynajmniej to znasz. Łączy was specyficzny rodzaj symbiozy.

Będziesz zaskoczony, ale widziałem to u tysięcy ludzi: trzymają się kurczowo swojego smutku z bardzo prostego powodu – łączy ich ze smutkiem pewien rodzaj symbiozy. Żyli w niej tak długo, że przerwanie jej byłoby prawie jak rozwód.

Taka sama sytuacja jest z małżeństwem i rozwodem. Mężczyzna przynajmniej dwanaście razy na dobę myśli o rozwodzie; kobieta również – ale oboje dają sobie jakoś radę, żyją ze sobą z tej prostej przyczyny, że oboje boją się nieznanego. Ten mężczyzna jest zły; to prawda, ale jak byłoby z innym? Może się okazać jeszcze gorszy. Już się przyzwyczaiłaś do niegodziwości tego mężczyzny, do braku miłości i jesteś w stanie to tolerować. Robisz to od dawna, uodporniłaś się. Nie wiesz, jak byłoby z nowym facetem; musiałabyś zacząć od samego początku…

Więc ludzie trzymają się tego, co znają.

(…) Strach oznacza tylko jedno: utratę znanego i wkroczenie w nieznane.

Odwaga to przeciwieństwo strachu. Zawsze bądź gotów porzucić znane – to więcej niż tylko chcieć porzucić – nie czekaj, aż dojrzeje. Po prostu zmień to na nowe…

Jego nowość, świeżość są tak nęcące. Tak przejawia się odwaga.

Strach przed śmiercią to zdecydowanie największy strach i działa najbardziej destrukcyjnie na twoją odwagę. Jest na to jednak rada. (…) Bądź zawsze i we wszystkim gotów wyzbyć się znanego na rzecz nieznanego. Jest lepsze, nawet jeśli prowadzi do czegoś gorszego niż znane – to nie ma znaczenia.

Liczy się zamiana znanego na nieznane, twoja gotowość do tej zmiany. Jest to bardzo cenne. Staraj się postępować tak jak najczęściej. (…)

A gdy oswoisz się z pięknem nieznanego, wówczas zaczniesz tworzyć w sobie nową jakość. Ona jest już w tobie, tylko nigdy nie była aktywna. Zanim nadejdzie śmierć, przechodź ze znanego w nieznane. Zawsze pamiętaj, że nowe jest lepsze niż stare.

Mówi się: all that is old is not gold – nie wszystko, co stare, jest złotem. Ja mówię, nawet gdyby było, zapomnij o nim. Wybieraj nowe – złote czy nie złote, to nie ma znaczenia. To, co się liczy, to twój wybór: żeby się uczyć, doświadczać, wchodzić w ciemność. Powoli twoja odwaga zacznie funkcjonować.

Ze strachem wiąże się tchórzliwość, nijakość i tępota umysłu. Wszystko to występuje razem i wspiera się nawzajem. Z odwagą przychodzi przenikliwość, inteligencja, otwartość, bezstronny umysł, zdolność do nauki. Wszystko to jest także ze sobą połączone.

Zacznij od prostego ćwiczenia: zawsze pamiętaj, by – gdy tylko masz możliwość – wybierać nieznane, ryzykowne, niebezpieczne, niepewne, a nigdy nie stracisz.
 
Osho, Odwaga – Radość niebezpiecznego życia

 

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress