Porzuć wczoraj… porzuć pamięć… bądź tu i teraz…

1525535_263590243794_0L_big

Nie zrozumiałeś mnie, ale to naturalne. Nie jest możliwe zrozumienie mnie, bo do tego trzeba byś odstawił swoją pamięć. Twoja pamięć przeszkadza. Słuchasz moich słów, a następnie tłumaczysz je zgodnie z tym, co pamiętasz, tłumaczysz na język swojej przeszłości. Nie pojmiesz o co mi chodzi, jeśli nie jesteś tu obecny… tylko wtedy nastąpi spotkanie, tylko w takiej chwili jesteś ze mną; w innym przypadku będziesz obecny ciałem, ale nieobecny w każdym innym aspekcie.

Nie mówię, żebyś odrzucił pamiętanie zdarzeń. To byłoby głupie! Musisz pamiętać fakty; znać swoje imię, wiedzieć kim jest twój ojciec i matka, i twoje dzieci. Musisz pamiętać swój adres, umieć wrócić do swojego hotelu i znaleźć swój pokój. Pamiętanie faktów nie szkodzi. To, co stwarza problemy – to pamięć autobiograficzna; to sytuacja w której stajesz się skażony przez przeszłe zdarzenia. Spróbuj pojąć różnicę.

Wczoraj ktoś cię obraził. Dzisiaj znów go spotykasz. Pamięć faktograficzna mówi ci: „Ten człowiek wczoraj mnie obraził". Pamięć autobiograficzna powoduje, że na sam widok tego człowieka stajesz się zdenerwowany, coś się w tobie zaczyna gotować. A on może przyszedł cię przeprosić, chciałby żebyś mu wybaczył. Może uzmysłowił sobie swój błąd, swoje niedopuszczalne zachowanie. Może przyszedł żeby zapewnić o swojej przyjaźni, a ty się gotujesz w sobie, jesteś wściekły, zaczynasz wrzeszczeć. Nie patrzysz w jego twarz tu i teraz; jesteś pod wpływem jego twarzy z wczoraj. Ale wczoraj to wczoraj! Ile wody przepłynęło w Gangesie? To już nie ten sam człowiek. Dwadzieścia cztery godziny przyniosły wiele zmian.

Ty też już nie jesteś taki sam.

Pamięć faktograficzna mówi: „Ten człowiek wczoraj mnie obraził", ale to „mnie" już się zmieniło. I on także. To tak, jakby to zdarzenie zaszło pomiędzy dwiema innymi osobami, toteż psychologicznie jesteś wolny. Nie mówisz: „Wciąż jestem zły". Nie ma czegoś takiego jak wieczna złość. Jest pamięć, ale nie ma już ona zabarwienia emocjonalnego. Spotykasz tego człowieka takim, jakim jest teraz; spotykasz go taki, jaki jesteś teraz.

Osho, Kreatywność, Uwolnij swą wewnętrzną moc

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress