Miłość nie jest wrażeniem ani emocją…

1920359_595041630573_Hb_big


Miłość nie jest wrażeniem ani emocją.

Wrażenia dają początek myślom poprzez symbole i słowa. Emocje i myśli zastępują miłość, zajmują w nas jej miejsce. Ale należą one do intelektu, podobnie jak żądze zmysłowe, które intelekt rozbudza i podtrzymuje wspomnieniami dawniej doznanych rozkoszy.

Umysł składa się z rozmaitych, a sprzecznych pożądań, pragnień, zainteresowań, z całą im właściwą gamą wrażeń; te zderzają się ze sobą gdy jedno lub drugie zaczyna brać górę nad innymi, i tak się tworzy złożony, niepokojący problem. Jedne wrażenia są przyjemne inne przykre, a nasze "ja" trzyma się pierwszych uparcie i staje się ich niewolnikiem. To nasz umysł, to "ja" jest twórcą tych niezliczonych problemów, toteż nie może ich nigdy rozwiązać.

Ale miłość nie należy do sfery "ja", nie ma z intelektem nic wspólnego; gdy jednak intelekt zaczyna się wtrącać, rodzą się wrażenia, które lubi nazywać miłością. Tą oto "intelektualną miłość" można roztrząsać, myśleć, porównywać, ubierać w dowolne szaty.

Miłość nie może istnieć w polu działania intelektu, umysłu.

Prawdziwa miłość nie jest osobista, ani bezosobista; miłość jest stanem bytu w którym wrażenie, jako myśl – nie istnieje.

Jiddu Krishnamurti

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress