Być w kontakcie z innymi…

 

byc w kontakcie

Na ile słuchasz innych? Czy jesteś obecny i uważny w czasie kontaktu z drugim człowiekiem? Czy jesteś nastawiony na nadawanie – mówienie, czy na odbiór – słuchanie? Na ile dostrzegasz jestestwo człowieka, a na ile jest dla ciebie tylko wykonawcą danej roli? 

Warto odpowiedzieć sobie na te pytania… zbadać swoją obecność i uważność wobec innych… by prawdziwie być z kontakcie z drugim człowiekiem… 

Weronika Wer

 

Kiedy spotykasz kogoś, nie ważne na jak krótko, czy uznajesz jego istnienie, poświęcając i całą swoją uwagę? Czy może staje się dla ciebie drogą do celu, zwykłą funkcją albo rolą? Jaka jest jakość twoich relacji z kasjerem w supermarkecie, strażnikiem na parkingu, hydraulikiem, "klientem"?

Wystarczy chwila uwagi. Kiedy patrzysz na nich lub ich słuchasz, zapanowuje czujny spokój – może tylko przez dwie, trzy sekundy, może dłużej. To wystarczy, żeby wyłoniło się coś prawdziwszego, od ról, które odgrywamy i identyfikujemy się z nimi. Wszystkie role są częścią uwarunkowanej świadomości, która jest ludzkim umysłem. To, co wyłania się podczas aktu uwagi jest tym nie uwarunkowanym – tym, kim jesteś w swojej istocie, ukryty pod swoim imieniem i formą. Nie odgrywasz już scenariusza; stajesz prawdziwy. Kiedy ten wymiar wyłania się z ciebie, powoduje, że wydobywa się też z drugiej osoby.

Ostatecznie, w istocie nie ma innych – wszędzie i zawsze spotykasz tylko siebie.

Eckhart Tolle, Cisza przemawia

 

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress